Obstaja veliko sredstev za zaščito pred klopi, ki bazirajo na naravnih ali umetnih sestavinah. Večina preparatov ima akaricidni učinek (klopa zastrupi, ko ta ugrizne gostitelja), nekatera pa imajo tudi repelentni učinek, torej klope odganjajo. Svetujem ti, da se pred izborom izdelka za zaščito pred klopi najprej posvetuješ s svojim veterinarjem in izbor prilagodiš zdravstvenemu stanju in potrebam tvojega psa. Prav tako upoštevaj, da vsi izdelki ne delujejo enako pri vseh psih.
Posebna sredstva za zaščito pred klopi
Za začito svojega psa pred klopi lahko izbiraš med umetno ali naravno zaščito. Pod umetno začito spadajo:
Ampule, ki se nakapajo na pasji vrat. Večina teh izdelkov ima zraven priloženo ozko kapalko, tako da lahko tekočino zelo natančno nanaseš na pasjo kožo. Aktivne sestavine v tekočini se nato absorbirajo skozi zgornjo plast kože v pasje telo in psa pred klopi ščitijo pribljižno 1 mesec. Če klopi v času učinkovanja ampule pridejo v stik s pasjo krvjo, poginejo.
Spreji delujejo na enak način kot ampule, ki jih v tem primeru razpršiš na pasjo kožo.
Tablete za zaščito psov pred klopi učinkujejo od 1 do 3 mesece. Kupiš jih lahko pri svojem veterinarju.
Na voljo pa so tudi ovratnice z zaščito proti klopom. Te v pasje telo nenehno sproščajo učinkovine in običajno odganjajo klope in druge parazite v daljšem časovnem obdobju (od 6 do 8 mesecev).
Umetna zaščita proti klopom je večinoma zelo zanesljiva, a ne deluje enako učinkovito pri vseh psih. Zato se pred nakupom prepričaj, da to zdravilo pri tvojem psu res deluje. Prav tako upoštevaj, da večina teh zdravil samo preprečuje prenos bolezni, saj klopi poginejo takoj, ko ugriznejo v pasjo kožo. Vendar to klopom ne prepreči, da preko psa vstopijo v tvoj dom. Klop, ki še ni pritrjen na žival, lahko ob tesnem stiku, kot je božanje, zlahka preide s psa na človeka.
Naravni preparenti proti klopom
Preprečevanje klopov je lahko enako zanesljivo tudi z naravni preparenti, a spet ne pri vseh psih. Med ta domača zdravila uvrščamo kokosovo olje, olje črne kumine, česen in vitamine B. Zaščita pred klopi bo najbolj učinkovita, če se odločiš za kombinacijo večih sestavin.
Veliko pasjih lastnikov za zaščito ljubljenčkov pred klopi izbere kokosovo olje. Tega lahko uporabljaš na dva načina - bodisi ga vtreš v pasjo kožo (kjer bo gosta struktura bolhe in klope zadušila) bodisi dodajaš v pasjo hrano (olje vsebuje lavrinsko kislino, ki odganja klope).
Podobno se uporablja tudi olje črne kumine, ki ga moraš redno dodajati v pasjo hrano, za dodaten učinek pa ga lahko naneseš tudi na pasjo ovratnico. Ob daljšem uživanju bo olje črne kumine vplivalo na telesni vonj psa, ki za klope ne bo več privlačen.
Za zaščito pred klopi se uporablja tudi pivski kvas. Vsakodnevno uživanje pivskega kvasa naj bi spremenilo lastnosti pasje kože in odganjalo klope. To omogočajo vitamini B v pivskem kvasu, ki vplivajo na spremembo pasjega telesnega vonja. Pivski kvas je na voljo v obliki praška ali tablet, ki jih lahko pes zaužije kot priboljšek ali pa mu jih zdrobljene dodaš v mokro hrano. Kot zaščita pred klopi naj bi začel delovati po enem tednu jemanja.
Redno pregledovanje psa
Tudi če se pes giblje samo na vrtu, ga je potrebno redno pregledati za klope (idealno bi bilo vsaj enkrat na dan). Še posebej bodi pozoren na mesta, kjer se klopi najpogosteje vgnezdijo – mesta z malo dlake in dobro prekrvavitvijo, kot so glava, brada, ušesa, rep in notranja stran nog. Klope pod pasjo dlako hitro zgrešimo, še posebej, če še niso napolnjeni s krvjo. Zato psa res dobro prebožaj in skrtači ter bodi ob tem pozoren na grudice, izbokline ali druge neobičajne stvari. Nežno ga pobožaj tudi v nasprotni smeri rasti dlake, s čimer boš dobil boljši pogled na kožo.
Odvisno od tega, kako dolgo je klop na psu in koliko krvi je posrkal, se bo njegova velikost razlikovala od nekaj milimetrov do velikosti češnjeve koščice. Klope, ki so na psih trdno pritrjeni, je treba čim prej odstraniti, saj se lahko bakterije in virusi prenašajo celo po več ur. Po odstranitvi klopa je potrebno mesto ugriza še nekaj časa opazovati. Rdečica okoli ugriza, vročina ali izguba apetita lahko pomenijo, da je tvoj pes zbolel. Pri ugrizu klopa vedno obstaja nevarnost za prenos bolezni. Zato je priporočljivo psa pred klopi popolnoma zaščititi.